Čo je to doména (doménové meno)?

Webovú doménu alebo doménové meno si môžete predstaviť ako vaše meno, pod ktorým vystupujete a sa prezentujete na internete. Je to ako vaša internetová adresa, na ktorej vás môžu vaši čitatelia, fanúšikovia či zákazníci nájsť na webe. 

Doména môže mať len jedného majiteľa (držiteľa), avšak ako fyzická či právnická osoba môžete byť držiteľom viacerých webových domén.

Domény slúžia ako náhrada IP adresy (číslo na lokalizáciu vášho počítača na internete). Ak by neexistovali, museli by ste na návštevu webových adries písať zložitý číselný kód. Napríklad v tvare 123.32.54.183. Zapamätať si tieto číselné kódy pre rôzne webstránky je pre človeka veľmi nepraktické. Preto sa zaviedlo doménové meno, ktorým ľahšie identifikujeme nejaký web.

Domény sa dajú registrovať minimálne na jeden rok. Počas tohto obdobia môžete na danej internetovej doméne prevádzkovať svoj web. Pred skončením zaregistrovaného obdobia môže držiteľ domény predĺžiť platnosť. V opačnom prípade sa doména uvoľní a môže si ju zaregistrovať niekto iný.

Zdieľajte článok

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.