V predošlej kapitole IT slovníčka sme si vysvetlili, čo je to IP adresa. Teraz si vysvetlíme, čo je to DNS a ako funguje prevod domény na IP adresu.
Vždy, keď do vyhľadávača zadáte URL adresu nejakého webu, posielate svoj počítač na ďalekosiahlu pátraciu akciu.
Počítač totiž musí podľa zadanej domény zistiť IP adresu servera, na ktorom je uložený hľadaný web (čiže hľadá webhosting). A to robí prostredníctvom takzvaného DNS.
DNS (Domain Name System) je niečo na spôsob Zlatých stránok pre váš počítač.
Predstavuje telefónny zoznam, v ktorom sú názvy domén priradené ku konkrétnym IP adresám.
Tieto Zlaté doménové stránky sú uložené na DNS serveroch – telefónnych ústredniach, ktoré prepájajú vaše hovory.
Ak sa za doménou žiadny web neukrýva, DNS server vráti chybu, ktorú pravdepodobne všetci poznáme. Väčšinou je to preto, že máte v URL adrese domény preklep.
Vedeli ste, že aj váš počítač, telefón alebo dokonca inteligentný vysávač má svoju doménu? Akonáhle sa akékoľvek zariadenie pripojí k internetu, je mu pridelená IP adresa. S ňou získava aj (vyhľadávaciu) doménu. Zvyčajne je to doména patriaca serveru vášho poskytovateľa Wi-Fi.
Znie to zložito, ale celý proces zvyčajne trvá zlomky sekúnd.
Takto vyzerá celý proces „volania“ DNS (prekladanie domény na IP adresu).
Cesta vášho počítača k hľadanému webu je v skutočnosti ešte o niečo dlhšia. DNS servery totiž tvoria celú hierarchiu podobnú stromu.
Rovnako ako strom, aj DNS má svoje korene a konáre:
Ešte podrobnejší opis fungovania DNS nájdete na webovej stránke centrálneho registrátora domén SK. NIC. Nájdete tu o tom aj pekné video.
DNS záznamy sa nastavujú všade tam, kde máte zaregistrovanú doménu. Existuje ich niekoľko, napríklad:
Ako bežný používateľ s nimi našťastie prídete do kontaktu len vo výnimočných prípadoch – a aj vtedy vám s nastavením zvyčajne pomôže zákaznícka podpora. Preto ju neváhajte kontaktovať.
Prečo je dôležité mať pre svoju doménu správne nastavené DNS záznamy? Jednoducho preto, aby vám fungoval web aj e‑maily. Preto je najlepšie sa ich vôbec nechytať a nechať nastavenie na odborníkov.
Ak máte doménu a webhosting zaregistrované u jedného poskytovateľa, nemusíte na ne vôbec siahať (to je tiež dôvod, prečo vám túto možnosť vrelo odporúčame).
DNS záznamy domény se nastavujú v klientskej administrácii (ak ju máte registrovanú u nás, stačí kliknúť sem).
Zdieľajte článok
Prečo mať veci na rôznych miestach, keď ich môžete mať na jedinom?