Cítite, že je tá pravá. Doména vášho srdca. No je tu jeden problém: Už je obsadená. 😞 Nezúfajte. Možno sa s tým dá niečo urobiť. Možno by sa dala odkúpiť. Ale nepredbiehajme. Najskôr je treba zistiť, komu patrí. A to sa dá veľmi jednoducho. Ukážeme vám, ako na to.
Vlastník domény se hledá přes takzvaný WHOIS protokol (z anglického Who is – Kdo je), který obsahuje seznam domén, registrovaných pro danou koncovku (odkazy na vyhledávače najdete na konci článku).
Vyhľadávanie je jednoduché. Stačí zadať názov domény bez počiatočného www.
Nájdete v ňom všetky základné informácie:
Vlastník domény je uvedený v kolónke Držiteľ.
Ak sa zobrazí správa „ZÁZNAM NENÁJDENÝ“, znamená to, že doména je k dispozícii. Bezplatné domény si môžete okamžite zaregistrovať tu.
Teraz máte 2 možnosti:
Ak je doména voľná, zaberte si ju, kým môžete (pôvodný majiteľ možno len zabudol včas zaplatiť).
Postup registrácie domény, ktorá už bola zaregistrovaná, je úplne rovnaký ako pri voľnej doméne. Stačí kliknúť sem.
Ak je doména zaregistrovaná, ale nepoužíva sa, môžete sa majiteľa spýtať, či by mal záujem o jej predaj. Ak nenájdete kontakt priamo na stránke (čo je jasný signál, že majiteľ domény má záujem o predaj), budete musieť skúsiť šťastie na Googli.
Telefónne číslo alebo v mnohých prípadoch aspoň e‑mail nájdete v obchodnom registri.
Niekedy nájdete len kontaktné údaje registrátora, ale nie skutočného vlastníka. V takom prípade môžete využiť služby sprostredkovateľov domén, ktorí sa skontaktujú s majiteľom a zistia podmienky predaja.
Domény na predaj najdete tiež na doménových aukciách.
Domény na predaj spoznáte jednoducho. Je na nich vizitka pre potenciálnych kupujúcich.
Nespoliehajte sa však na to, že dotyčná osoba ju bude chcieť predať lacno. Cena domény môže začínať na niekoľkých desiatkach a končiť na tisíckach eur. Závisí to najmä od ich koncoviek a obchodného potenciálu.
Predaj domén je podnikanie samé o sebe. Mnoho ľudí sa živí špekuláciami s názvami firiem, ktoré si ešte nestihli zaregistrovať doménu pod svojou značkou.
Možno pre vás bude nakoniec lepšie zvoliť plán B, prezrieť si dostupné domény a vybrať si takú, ktorá ešte nie je obsadená.
Zdieľajte článok
Prečo mať veci na rôznych miestach, keď ich môžete mať na jedinom?