1. 10. 2022
Domény

Jednoduchý trik, ako zistiť, komu patrí doména

Cítite, že je tá pravá. Doména vášho srdca. No je tu jeden problém: Už je obsadená. 😞 Nezúfajte. Možno sa s tým dá niečo urobiť. Možno by sa dala odkúpiť. Ale nepredbiehajme. Najskôr je treba zistiť, komu patrí. A to sa dá veľmi jednoducho. Ukážeme vám, ako na to.

Filip Olšovský

Kto je vlastníkom domény? WHOIS vám to odhalí na 1 kliknutie

Vlastník domény se hledá přes takzvaný WHOIS protokol (z anglického Who is – Kdo je), který obsahuje seznam domén, registrovaných pro danou koncovku (odkazy na vyhledávače najdete na konci článku).


Vyhľadávanie je jednoduché. Stačí zadať názov domény bez počiatočného www.

Nájdete v ňom všetky základné informácie:

  • kto vlastní doménu
  • kedy bola doména registrovaná 
  • dokedy je zaplatená
  • niekedy dokonca aj kontakt na majiteľa


Vlastník domény je uvedený v kolónke Držiteľ.Ak sa zobrazí správa „ZÁZNAM NENÁJDENÝ“, znamená to, že doména je k dispozícii. Bezplatné domény si môžete okamžite zaregistrovať tu.

Majiteľ domény odhalený. Čo teraz? 

Teraz máte 2 možnosti:

  1. Počkáte na dátum vypršania platnosti a potom skontrolujete, či vlastník domény predĺžil prenájom alebo nie.
  2. Skontaktujete sa s ním a pokúsite sa ju od neho kúpiť.

Ak je doména voľná, zaberte si ju, kým môžete (pôvodný majiteľ možno len zabudol včas zaplatiť).Postup registrácie domény, ktorá už bola zaregistrovaná, je úplne rovnaký ako pri voľnej doméne. Stačí kliknúť sem.

Koľko stojí doména, ktorú si už niekto zaregistroval? Závisí to aj od vášho obchodného talentu

Ak je doména zaregistrovaná, ale nepoužíva sa, môžete sa majiteľa spýtať, či by mal záujem o jej predaj. Ak nenájdete kontakt priamo na stránke (čo je jasný signál, že majiteľ domény má záujem o predaj), budete musieť skúsiť šťastie na Googli.Telefónne číslo alebo v mnohých prípadoch aspoň e‑mail nájdete v obchodnom registri.

Niekedy nájdete len kontaktné údaje registrátora, ale nie skutočného vlastníka. V takom prípade môžete využiť služby sprostredkovateľov domén, ktorí sa skontaktujú s majiteľom a zistia podmienky predaja.


Domény na predaj najdete tiež na doménových aukciách.

  • Na Slovensku je obľúbený napríklad domainMarket.
  • Na svetové domény .com, .org a pod. Je dobré Sedo.


Domény na predaj spoznáte jednoducho. Je na nich vizitka pre potenciálnych kupujúcich.

Nespoliehajte sa však na to, že dotyčná osoba ju bude chcieť predať lacno. Cena domény môže začínať na niekoľkých desiatkach a končiť na tisíckach eur. Závisí to najmä od ich koncoviek a obchodného potenciálu.

Predaj domén je podnikanie samé o sebe. Mnoho ľudí sa živí špekuláciami s názvami firiem, ktoré si ešte nestihli zaregistrovať doménu pod svojou značkou.Možno pre vás bude nakoniec lepšie zvoliť plán B, prezrieť si dostupné domény a vybrať si takú, ktorá ešte nie je obsadená.

Odkazy na WHOIS

Autor článku
Filip Olšovský

Či už cielite špecifických zákazníkov alebo celý svet, vybavíme vás účinným arzenálom.

Zdieľajte článok

Výbava pre váš online svet

Prečo mať veci na rôznych miestach, keď ich môžete mať na jedinom?