27. 2. 2024
Servery

Ako zistiť, že je čas prejsť z webhostingu na vlastný VPS

Každý úspešný web jedného dňa narazí na limity zdieľaného webhostingu. Je pomalší alebo má dokonca výpadky? Tu je 5 znamení, že je na čase prejsť na virtuálny privátny server (VPS).

V skratke platí, že čas na upgrade na VPS nastáva, keď:

  • návštevnosť vášho webu narastie o viac ako 30 % (s viac ako 8000 návštevami denne)
  • vám web začne zarábať slušné peniaze (v tom momente chcete čo najviac eliminovať jeho výpadky)
  • sa stránky nepríjemne spomalia zakaždým, keď spustíte nejakú PPC kampaň a stúpne vám návštevnosť

Poďme si dôvody na prechod na VPS rozpísať podrobnejšie.

Ste si istý, že za vaším pomalým webom nestojí nejaký iný, banálny problém? Častou príčinou pomalých stránok býva stará verzia PHP. Vo WordPresse to často býva veľké množstvo nainštalovaných pluginov.

1. Návštevnosť stúpa, či už priebežne alebo nárazovo

Väčšia návštevnosť prináša väčšie nároky na výkon vášho webhostingu, čo je parameter, ktorý v zdieľanom prostredí neovplyvníte.

VPS vám poskytne garantovaný výkon, ktorý je navyše jednoduché škálovať. Vďaka tomu si ho môžete dočasne navýšiť napríklad počas Black Friday alebo kedykoľvek, keď na webe očakávate veľký nápor návštevníkov.

Pre e‑shopy je preto VPS úplná nevyhnutnosť.

Webhosting vás začne zrádzať aj vtedy, ak máte na svojom webe nahraté objemné dokumenty (napr. full-HD videá a high-res obrázky). Jedine VPS je dostatočne výkonný na to, aby si ho vaši návštevníci mohli bez problémov stiahnuť.

2. Rýchlosť načítania stránok neúmerne klesá

Čím viac webhostingov server zdieľa, tým viac hrozí, že sa budú navzájom brzdiť. Svojich susedov si bohužiaľ nevyberáte.

Zdieľaný webhosting má isté prednastavené limity (napr. počet PHP workerov, teda požiadaviek na načítanie stránky), aby sa nestávalo, že jeden web svojimi nárokmi zahltí celý server a vezme výkon ostatným.

Problém však nastáva aj v prípade, keď sa k tomuto limitu začnú približovať všetky webhostingy naraz.

Spomalenie je preto najviac cítiť pred Vianocami, teda v čase, keď všetci chcú a potrebujú predávať čo najviac.

Ak na svojom webe čokoľvek predávate, len 2 sekundy navyše pre vás môžu znamenať aj polovičný zárobok (pozrite sa na štatistiku načítania stránok vs. konverzií od Cloudflare).

Na VPS vám tento problém – opäť vďaky vyššie spomenutému garantovanému výkonu – odpadá. 

Takto klesá konverzný pomer s rýchlosťou načítania stránok (prevzaté z webu Cloudflare).

3. Chyba Internal Server Error sa objavuje príliš často

Stáva sa vám, že sa namiesto vašich webových stránok zobrazuje chyba 500, 503, 504? 

Chyby Internal Server Error najčastejšie svedčia o tom, že ste narazili na limit prostriedkov dostupných na svojom webhostingu.

Ak chcete viac prostriedkov, prejdite na vyšší hostingový balíček. Alebo si rovno zaobstarajte VPS, kde si tieto limity môžete nastaviť podľa seba.

4. Potrebujete lepšie zabezpečiť web

Účinné firewally a pravidelné malware skeny sú nanič, ak sú vaši susedia zo zdieľaného webhostingu nezodpovední a svoje weby dobre nezabezpečia (obzvlášť rizikové sú WordPress stránky začiatočníkov).

To, že je virtuálny server privátny a oddelený od ostatných VPS na serveri, zvyšuje jeho bezpečnosť.

S VPS si navyše môžete zaobstarať aj vlastnú, dedikovanú IP adresu a mail server. S vlastnou IP máte kontrolu nad reputáciou svojej domény, takže vám nehrozí, že kvôli ostatným spammerom na serveri vaše e‑maily skončia na blackliste. Aj keď na posielanie hromadných e‑mailov je lepšie použiť špecializované služby, ako napríkladd Mail Klerk.

5. Chcete kompletnú kontrolu nad nastavením

Nad VPS máte plnú kontrolu. A teraz nie je reč len o škálovaní jeho výkonu.

Server si celý nakonfigurujete sami prostredníctvom VPS adminu, prípadne k nemu máte aj root prístup. To vám dáva možnosť vybrať si a nainštalovať úplne vlastný operačný systém, ako aj ďalší softvér (napr. ak chcete VPS využiť na vývoj aplikácií).

Na samotnom VPS si potom jednoducho vytvoríte zdieľané webhostingy. Ak prevádzkujete viac webov, vyjde vás teda lacnejšie kúpiť si VPS, než mať každý web na oddelenom hostingu.

Ešte k bodu 5: je pre vás teda VPS najlepšia voľba?

Plná kontrola nad VPS znamená, že serverom musíte naozaj rozumieť. Ak niečo bez uváženia zmeníte, odpálite si tým celý web…

Pre bežného používateľa webhostingu je z preto prechod na VPS dosť problematický, či skôr úplne nereálny.

Našťastie množstvo poskytovateľov ponúka managed VPS, teda virtuálny server, o ktorého nastavenia, správu i aktualizácie sa vám budú starať priamo jeho tvorcovia.

Cenový skok je v tomto prípade o niečo väčší – zatiaľ čo za webhosting platíte niekoľko eur mesačne a za VPS pár desiatok, managed VPS vás vyjde minimálne na nejakých 25–40 eur mesačne.

Berte však do úvahy, že pri tom ušetríte stovky eur za vlastného admina

A vďaka novým možnostiam, ktoré sa vášmu webu s VPS otvoria, sa vám táto investícia bez problémov vráti.

S managed VPS od Webglobe navyše okrem VIP podpory získate špeciálnu službu CAF. Pri nárazovom náraste návštevnosti vám zadarmo navýšime parametre vášho serveru, aby to váš web ustál. Vďaka tomu si nemusíte zaobstarávať zbytočne výkonný VPS len kvôli pár návalom v roku.

Ako preniesť web z hostingu na VPS?

V rámci rovnakého poskytovateľa je prechod z webhostingu na VPS veľmi jednoduchý. 

Ak preto máte web u niektorej väčšej spoločnosti, ktorá VPS ponúka, požiadajte zákaznícku podporu o migráciu (prípadne využijete ich migračný nástroj).

A pre prechod k inému poskytovateľovi v podstate platí to isté. Vo Webglobe migráciu zadarmo uskutočníme za vás.

Objednajte si virtuálny server a dajte nám vedieť!

Autor článku
Jan Dvořák

Či už cielite špecifických zákazníkov alebo celý svet, vybavíme vás účinným arzenálom.

Zdieľajte článok