Ak sa chcete naučiť programovať alebo tvoríte webstránky, nezaobídete sa bez dobrého programu na ich tvorbu alebo editora na úpravu kódu. V tomto článku nájdete prehľad tých najpoužívanejších programov na tvorbu webstránok vhodných pre začiatočníkov, ale aj skúsených programátorov.
Bootstrap Studio je program na tvorbu webstránok, ktorý je postavený na Bootstrape a má množstvo predpripravených komponentov, z ktorých si viete nadizajnovať a naprogramovať stránku podľa potrieb.
Bootstrap je najpopulárnejším a najvyužívanejším frameworkom pre úpravu HTML, CSS a JavaScriptu na tvorbu moderných a responzívnych webstránok. Ide o akúsi knižnicu kódov, ktoré môžete jednoducho vziať, a nemusíte tak vymýšľať kód nanovo.
Výhody:
Pingendo je takisto Bootstrap builder so sadou predpripravených šablón, ktoré si môžete upraviť plne podľa seba. Navyše, viete s ním veľmi ľahko robiť aj frameworky, prototypy a hrať sa s rozložením jednotlivých prvkov webu ešte predtým, ako sa pustíte do ich dizajnovania.
Výhody:
Ak s programovaním iba začínate, tento editor je pre začiatočníkov ako stvorený. Umožňuje vám tvoriť jednoduché HTML stránky a editovať ich obsah prostredníctvom programovacieho jazyka CSS. Nie je však určený na tvorbu rozsiahlych a komplexných webových riešení.
Výhody:
Dreamweaver je obľúbeným vizuálnym programom na dizajnovanie a tvorbu webstránok. Poskytuje mnoho funkcií a nástrojov pre dizajnérov, ale aj webových developerov. Zo začiatku sa vám môže zdať, že na vás vyskakuje veľa vecí, ktoré musíte zvládnuť, ale naučiť sa s ním narábať je veľmi príjemná skúsenosť. Je navrhnutý tak, aby to bolo intuitívne a rýchlo ste si program osvojili.
Keďže je jedným z najpoužívanejších programov, nebude mať núdzu ani o návody a tutoriály, ktoré potešia nielen začiatočníkov, ale aj pokročilých developerov. Jeho funkcie zahŕňajú:
BlueGriffon je HMTL editor, ktorý dokáže editovať webstránky postavené na HTML 4, XHTML 1 aj HTML 5 a takisto podporuje úpravu CSS štýlov. Editor je dostupný zadarmo pre Windows aj MacOS avšak doplňujúce funkcie vedia jeho cenu slušne navýšiť.
Jeho výhodou je:
PhpStorm je skvelý program na kódovanie v jazyku PHP. Využijete ho pri tvorbe stránok postavených na WordPress, Drupal, Magento, Joomla a frameworkoch Symfony, Laravel, Zend alebo CakePHP.
Výhody:
Tento program na úpravu kódu vznikol v roku 2003 a hoci sa odvtedy vo svete veľa zmenilo programovania, stále má obrovskú užívateľskú základňu. Nenechajte sa zaskočiť jeho jednoduchým vzhľadom, pretože je priam nabitý užitočnými funkciami.
Výhody:
Visual Studio Code je editor zdrojového kódu stránok vyvinutý spoločnosťou Microsoft ako voľne dostupné open-source riešenie.
Výhody:
Aptana Studio je web-developerský program, ktorý v sebe kombinuje nástroje na úpravu HTML, CSS a JavaScriptu. Vďaka veľmi veľkej komunite, ktorá tvorí pluginy s doplňujúcimi funkciami, zvládnete bežné aj pokročilé úkony.
Výhody:
Sublime Text je veľmi užitočný nástroj na úpravu značkovacieho jazyka HTML a úpravu viacerých programovacích jazykov.
Výhody:
PSPad je voľne dostupný program na úpravu kódu pre Windows od českého webdevelopera Jana Fialu. Vytvoril ho síce ešte v roku 2001, ale vďaka aktualizáciám stále patrí medzi obľúbené nástroje programátorov po celom svete.
Výhody:
Ak chcete svoju stránku postaviť na najpoužívanejšom CMS WordPress, môžete si stránku naprogramovať, ale aj si prácu uľahčiť prostredníctvom šikovných „builderov“ a šablón, ktoré umožňujú vytvoriť web z rôznych elementov bez znalostí HTML, CSS alebo programovacích jazykov.
OptimizePress je jedným z prvých builderov, ktorý uzrel svetlo sveta a znamenal doslova revolúciu v tom, ako sa mohli tvoriť WordPress stránky. Dovtedy ste mohli robiť len to, čo vám šablóna umožňovala – to znamená pridať a upraviť obsah, ale pokiaľ ste nevedeli programovať, so vzhľadom stránky ste veľa neurobili.
Tento builder priniesol niekoľko desiatok elementov, z ktorých ste si web mohli poskladať a takisto mal aj predpripravené šablóny, ktoré vám celú prácu uľahčili.
Výhody:
Tento builder je pravdepodobne najpoužívanejší zo všetkých na svete. Keďže má obrovskú základňu používateľov, je aj kompatibilný s takmer všetkým vo svete WordPressu – od rôznych pluginov, cez väčšinu šablón, po WooCommerce rozšírenie pre vytvorenie eshopu. S takým obrovským množstvom zákazníkov sa môžete spoľahnúť na pravidelné aktualizácie.
Výhody:
Divi je bez pochýb špičkou medzi WordPress šablónami. Jej možnosti sú takmer nekonečné a závisia len od vašej predstavivosti. Je vhodná minimálne pre 90 % všetkých WordPress užívateľov, pretože s ňou dokážete vytvoriť takmer akýkoľvek typ web stránky.
Výhody:
Zdieľajte článok
Prečo mať veci na rôznych miestach, keď ich môžete mať na jedinom?