Čo potrebujete, keď si chcete vytvoriť vlastnú webstránku bez pomoci programátora? Tu nájdete kompletný zoznam aj s približnými cenami. Je to jednoduché, pretože na tvorbu webstránky sú potrebné v podstate len 3 položky. Navyše vám ukážeme, že to vlastne zvládnete aj s dvomi (a dokonca aj s jednou).
Základom každej internetovej stránky je kód: HTML, CSS, PHP a JavaScript. Ani jeden z týchto pojmov však – naštastie – ovládať nemusíte.
Existuje totiž oveľa jednoduchšia cesta, ako si vytvoriť krásny a profesionálny web.
Volá sa web editor. A ak viete ovládať Word, Facebook alebo napríklad Powerpoint, bude pre vás práca s web editorom hračkou.
Okrem WebEditoru potrebujete ešte doménu a webhosting, na ktorom bude váš web sídliť.
Hovorme tomu nákupný zoznam, no pravda je taká, že nie všetko z tohto zoznamu si musíte aj naozaj kúpiť.
Na konci dňa si môžete vytvoriť vlastný web zadarmo (ako si ukážeme neskôr).
Ale po poriadku.
Toto sú 3 veci, z ktorých sa skladá každá webstránka na internete:
S doménou a webhostingom získate ďalšiu super vec: vlastný nablýskaný profi e‑mail – webmail. Odteraz môžete s klientmi komunikovať napríklad z jozo@varipivo.sk.
Vlastné webstránky si môžete dopriať ešte jednoduchšie a ľahšie.
Pre nováčikov sú pojmy ako doména alebo webhosting úplnou neznámou (a je pravda, že aj pokročilí používatelia môžu mať s ich nastavením problém).
Preto sa poskytovatelia webhostingu snažia celý proces čo najviac uľahčiť.
80 % internetu zaberajú jednoduché weby, ktoré spravidla obsahujú:
Ak vám stačí takýto nenáročný web, potom vám príde vhod web editor s integrovaným webhostingom. Ten má už v sebe zakomponovaný presne taký hosting, ktorý na tvorbu svojich webstránok potrebujete.
V tom prípade zostáva už len zaregistrovať doménu a môžete začať tvoriť.
S naším WebEditorom máte na výber z dvoch plánov:
WebEditor vám v oboch prípadoch ponúkne vyše 80 predpripravených šablón: vyberiete si tú, ktorá sa najviac hodí na vaše účely, doplníte vlastný text a obrázky a v priebehu hodinky máte vybavené.
Viac informácií nájdete na stránke o WebEditore.
Ďalším príjemným zjednodušením je druhá možnosť: webhosting s predinštalovaným CMS (najčastejšou variantou je tzv. WordPress hosting). Napríklad vo Webglobe máte CMS WordPress, OpenCart alebo PrestaShop nainštalované na 1 klik.
Upozorňujeme, že toto riešenie je vhodné naozaj len pre „hobby tvorcov“. Podnikateľský web si s ním nevytvoríte.
Ak chcete web úplne zadarmo, môžete na to využiť jednoduché nástroje typu Google Sites, ktoré vám okrem webhostingu zabezpečia aj doménu, respektíve subdoménu.
To znamená, že stránky pobežia napríklad na adrese www.sites.google.com/mojweb. (Doménu si v Google však môžete jednoducho pridať a web na ňu presmerovať.)
Google editor je absolútne intuitívny, jeho možnosti sú však obmedzené. Aj s nimi sa dá vyrobiť pekný web, ako potvrdzujú aj tieto príklady.
Web zadarmo si vybudujete aj na free webhostingových službách, ako je napríklad endora.cz.
Zdieľajte článok
Prečo mať veci na rôznych miestach, keď ich môžete mať na jedinom?