Prečo máte vypnutú doménu a ako tomu predísť?

Stalo sa vám, že je vaša doména zrazu nefunkčná? Príčinou môže byť nezaplatenie registračného poplatku načas, ktorý si bližšie popíšeme na príklade.sk domény, no na podobnom základe fungujú takmer všetky domény.

Podľa nových pravidiel registrácie.sk domén je potrebné najneskôr do posledného dňa platnosti uhradiť registračný poplatok registrátorovi, pretože národný registrátor SK-NIC už neumožňuje prevádzkovať.sk doménu bez jej zaplatenia. Ak registračný poplatok nezrealizujete, systém národného registrátora SK-NIC doménu automaticky vypne.

Toto pravidlo je platné pre všetkých registrátorov vrátane WY. Preto bez ohľadu na to, či ste náš dlhodobý klient, vám doménu nemáme ako udržať funkčnú v prípade, že nestihnete včas zaplatiť registračný poplatok.

Do kedy máte čas na úhradu?

  • Slovenská doména je po registrácii v stave OK, čo znamená, že je platná a funkčná. Spravidla je v tomto stave na 1 rok, no môžete si doménu registrovať aj na dlhšie obdobie, max. 10 rokov. Najneskôr do posledného dňa platnosti domény je potrebné, aby registračný poplatok prišiel na účet registrátora. Posledný deň platnosti (expiráciu) môžete zistiť cez stránku whois.com.
  • 0–40 dní po expirácii prechádza doména do stavu, kedy už nie je funkčná, ale na jej opätovné spustenie vám stačí uhradiť registračný poplatok.
  • Po 40 dňoch je doména uvoľnená a môže si ju ktokoľvek registrovať.

Ako predchádzať pozastaveniu domény?

Vo WY posielame predfaktúru na váš email pred koncom vypršania služby. Ak máte doménu a hosting, predfaktúra by vám mala prísť mailom s dodatočným predstihom, najneskôr 3 týždne pred koncom predplateného obdobia.

Ak ste si ale vyžiadali alebo zapli hromadnú faktúru, v tom prípade sa môže stať, že sa vám niektoré služby (vrátane domény) môžu faktúrovať s niekoľko dňovým oneskorením a teda splatnosť faktúry môže byť zároveň v deň expirácie domény.

Preto by sme vás chceli poprosiť, aby ste si na predfaktúrach pozorne pozreli aj dátum služby na faktúre, na ktorom uvidíte, dokedy je potrebné uhradiť registračný poplatok za doménu a uhradili ho včas, aby vám ju národný registrátor nevypol.

V praxi to znamená uhradiť predfaktúru aspoň 4 dni pred expiráciou služby, keďže kým príde platba na náš účet, môže to trvať aj dva dni (viac v prípade sviatkov/víkendu) a následne ešte náš automat musí spárovať platbu s vašou doménou. Takto budete mať absolútnu istotu, že vaša doména bude naďalej plne funkčná.

Zdieľajte článok

Vstúpte do sveta domén

Každý správny web potrebuje doménu a kvalitný webhosting. Buďte online s nami.