9. 1. 2023
Domény

Zachráňte svoj web pred Googlom: Zaobstarajte si SSL certifikát, kým je čas.

SSL certifikát je must have pre každý web. V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo je to SSL, ako zásadne ovplyvňuje návštevnosť vášho webu, ako vás môže dostať na popredné miesta vo vyhľadávaní Google a, samozrejme, ako si ho čo najskôr zaobstarať.

Filip Olšovský

Koľkokrát sa vám už stalo, že na vás pri vyhľadávaní v Googli vyskočila správa „Vaše pripojenie nie je súkromné?“ Aká bola vaša prvá reakcia? Určite ste z takéhoto webu chceli čo najskôr ujsť. Než aby ste riskovali krádež citlivých údajov, radšej to skúsite na konkurenčnom, bezpečnejšom webe.


Podľa analýzy serveru HubSpot 82 % návštevníkov na nezabezpečený web radšej nevstúpi.

Vaše pripojenie nie je súkromné. Takáto informácia nejedného návštevníka vystraší. Chýbajúci SSL certifikát pre váš web v podstate znamená rozsudok smrti.

Z pohľadu návštevníka je problém vyriešený. „Uf,“ odfúknete si, „Google ma práve zachránil.“ Z pohľadu majiteľa takejto stránky nad vami však Google práve vyniesol rozsudok smrti.

Ale prečo? Celá tragédia spočíva v jedinom písmene. Namiesto HTTPS máte totiž na svojom webe len HTTP. A to Googlu nestačí.

Secure Socket Layer (SSL) je bezpečnostný protokol, ktorý šifruje výmenu údajov medzi webovým prehliadačom a serverom. A čo je to SSL certifikát? Je to digitálny certifikát obsiahnutý v DNS záznamoch webu vydaný certifikačnou autoritou. Dodává ono S do HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Chráni v prvom rade údaje zadávané do webových formulárov (pri prihlasovaní, platení kartou…) pred hackermi. Najčastejšie ho poznáte podľa ikonky zámku, ktorá sa zobrazí pred URL webu.

Máte SSL? A mohli by sme ho vidieť?

Dôvera je mantrou každého predajcu a marketéra. Len keď vám zákazník dôveruje, bude od vás nakupovať. A dôverovať vám bude len vtedy, ak si bude istý, že nákup u vás je bezpečný.

Čím viac sa život presúva na internet, tým viac ľudí sa zaujíma o bezpečnosť a súkromie svojich údajov – a tým väčší dôraz kladie Google na to, aby jeho vyhľadávanie bolo pre používateľov bezpečné. Robí to jednoducho tak, že zobrazuje zabezpečené stránky.

Tu prichádza na rad SSL certifikát, ktorý pri zabezpečení webu zohráva kľúčovú úlohu.


SSL vám dokáže zvýšiť návštevnosť a zaistiť lepšie miesto vo vyhľadávaní

Preto Google z SSL urobil jeden z hlavných faktorov ovplyvňujúcich ranking webov – rozhoduje najmä o tom, ako sa vaše stránky zobrazia vo vyhľadávaní (tzv. SERP).

Google pri SEO zohľadňuje vyše 200 faktorov ovplyvňujúcich SERP. Aby sa vyhol obchádzaniu svojich algoritmov, zriedkakedy dá konkrétne pokyny, ako postupovať, aby ste dosiahli optimálne výsledky. Nepovie vám: „Ak chcete získať prvé miesto vo vyhľadávaní, musíte urobiť toto a toto.“ Dostanete od neho nanajvýš všeobecné rady typu: „Vytvárajte užitočný a kvalitný obsah a získavajte relevantné spätné odkazy.“

V auguste 2014 však urobil výnimku. Vtedy totiž oznámil, že weby so SSL certifikátmi budú v SERP-e uprednostňované pred tými bez nich. 

Pre vaše stránky to znamená, že bez SSL certifikátu sú pre návštevníkov menej viditeľné, a kvôli tej nepríjemnej hláške aj horšie „navštíviteľné“.

Podľa Googlu funguje SSL ako „rozhodcovský faktor.“ To znamená, že keď vedľa seba postavíte dva úplne identické weby, ktoré sa líšia iba v tom, že jeden má HTTPS a druhý nie, algoritmy Google uprednostnia ten s SSL certifikátom.

Ako veľmi SSL certifikát ovplyvňuje SEO?

SSL certifikát sa hlavne vďaka udalostiam roku 2014 stal už celkom normou (teda hlavne na Západe), preto je náročné prísť s nejakými konkrétnymi číslami. 

Aspoň o hrubú analýzu sa pokúsil napríklad popredný odborník na SEO Neil Patel. Další data sesbíral Brian Dean ze serveru Backlinko, nebo zde SEMrush

Z nich vyplýva, že weby s HTTPS sa naozaj častejšie umiestňujú na popredných pozíciách vo vyhľadávačoch.

Všetky tieto štúdie sice pracujú so staršími dátami (z obdobia po oficiálnom oznámení Googlu), aj na nich je však zrejmý rastúci počet webov s HTTPS na prvých priečkach. A čím viac majiteľov domén si SSL certifikát zaobstará, tým bude tento trend väčší.

Je to logické, keďže SSL znižuje bounce rate (to, koľko % návštevníkov stránku okamžite opustí). A nižší bounce rate je pre Google signálom, že web je medzi návštevníkmi obľúbený.

Počet domén s HTTPS na popredných priečkach v Google vyhľadávaní.

Zlepšenie SEO by však nemalo byť jediným dôvodom, prečo si SSL certifikát zaobstarať. Je to len príjemná odmena za to, že ste sa spolu s Googlom rozhodli zvýšiť bezpečnosť používateľov na internete.

Zaobstarajte si u nás webhostingdoménu a získajte SSL certifikát Let’s Encrypt zadarmo.

3 výhody prechodu na HTTPS

  1. Súkromie a bezpečnosť

Protokol HTTPS je extrémne dôležitý najmä na e‑shopoch a weboch s formulármi, na ktorých návštevníci zadávajú citlivé údaje, ako sú prihlasovacie údaje, heslá a platobné karty.

  1. Google ranking (SEO)

Google algoritmy z vyššie spomínaných dôvodov uprednostňujú weby s SSL certifikátom (a varujú návštevníkov pred tými bez neho).

  1. Čistejšie dáta pre Google Analytics

SSL má aj ďalší účinok: Návštevnosť, ktorá prechádza cez HTTP, je v Google Analytics najčastejšie označená ako priama (Direct). Na rozdiel od toho HTTPS dokáže ukladať údaje o jej zdroji oveľa presnejšie, vďaka čomu získate lepší prehľad.


Má typ SSL certifikátu vplyv na Google ranking?

Typov SSL certifikátov je celý rad, od tých úplne základných, ktoré len overia doménu, až po tie, ktoré zároveň obsahujú detailne informácie o vašej firme (pred návštevníkmi sú skryté, ale robotom jasne odkazujú, že táto doména a jej obsah naozaj na 100 % patria vám).

Odlišujú sa takisto úrovňou šifrovania.

Google však pri hodnotení vašich webstránok na úroveň bezpečnosti certifikátu SSL neprihliada. Dôležité je, aby ste nejaký mali.


Najjednoduchšie je začať s SSL Let’s Encrypt zadarmo

SSL certifikáty vydáva certifikačná autorita, čo samozrejme niečo stojí. Väčšina bežných webov si však vystačí so základným protokolom SSL Let's Encrypt, ktorý je zadarmo.

Ak máte doménu vo Webglobe, aktivujete si ho v priebehu 1 minúty v našej administrácii.

Ako si vygenerovať SSL certifikát pre doménu

V záložke SSL certifikát kliknite na Nový SSL certifikát.

Let’s Encrypt platí len 3 mesiace. O jeho automatické predĺženie sa však už za vás postaráme my.


Ako si aktivovať SSL Let’s Encrypt pre doménu

Hneď prvá možnosť je Certifikát zadarmo – Let’s Encrypt. Stačí kliknúť na Vygenerovať SSL certifikát a je to.

Ak používate subdomény, môžete si Let’s Encrypt zadarmo aktivovať aj pre ne. SSL certifikát pre subdomény (tzv. Wildcard) nájdete znova v administrácii v poslednej záložke: Certifikát zadarmo aj pre subdomény – Let’s Encrypt Wildcard.

Viac o Let’s Encrypt sa dočítate v našej poradni alebo na oficiálnom webe certifikátora.

Autor článku
Filip Olšovský

Či už cielite špecifických zákazníkov alebo celý svet, vybavíme vás účinným arzenálom.

Zdieľajte článok